نویسنده: کسری نیک اعتقاد 1398/05/05

چیپست جدید اسنپدراگون 865
آیا سال بعد باید شاهد آغاز عصر جدیدی از پردازش موبایلی باشیم یا عملکرد دستگاه‌ها صرفا نسبت به امسال افزایشی عادی پیدا می‌کند؟

با توجه به اطلاعاتی که در دست داریم، ظاهرا باید منتظر ترکیبی از این دو رخداد باشیم. در ادامه مطلب همراه جی‌اس‌ام بمانید تا ببینیم ترکیب نوآوری‌های جدید در کنار افزایش توان دستگاه‌ها چه برآیندی خواهد داشت.

 

 

 

پارسال معماری تراشه‌های موبایل از معماری ۱۰ نانومتری به ۷ نانومتری تبدیل شد و اسنپدراگون ۸۵۵ هم از این قاعده مستثنی نبود. ولی امسال قرار نیست شاهد کاهش اندازه ترانزیستورها باشیم، اما این تغییر در فرآیندهای تولید رخ خواهد داد. گفته می‌شود که اسنپدراگون ۸۶۵ به جای فرآیند ۷ نانومتری TSMC با کمک فناوری EUV سامسونگ ساخته خواهد شد. کوآلکام پارسال از روش تولید ۷ نانومتری TSMC استفاده کرد، چون قابلیت‌های تولید این شرکت تا حد زیادی آماده استفاده از این روش بود، اما حالا با ورود دوباره سامسونگ، دیگر مانعی بر سر راه مهاجرت به این سیستم جدید دیده نمی‌شود. این تصمیم نه تنها بر کارآمدی خطوط تولید تاثیر می‌گذارد بلکه اثر قابل توجهی بر نحوه عملکرد تراشه‌های جدید کوآلکام خواهد داشت.

فناوری EUV وعده افزایشی ۲۰ تا ۳۰ درصدی را در بخش عملکرد و افزایشی ۳۰ تا ۵۰ درصدی را در بخش مصرف انرژی می‌دهد. این اعداد با میزان انتظاراتی مطابق است که نسبت به بهبود اسنپدراگون ۸۶۵ وجود دارد. علاوه بر این، از طریق طراحی نسل بعدی هسته CPU شرکت ARM یعنی Cortex-A77 هم می‌توانیم انتظار پیشرفت مناسبی را داشته باشیم. طبق اعلام ARM، کورتکس A77 حدود ۲۰ درصد نسبت به کورتکس A76 قوی‌تر است. کورتکس A76 چهار هسته از هسته‌های هشت‌گانه اسنپدراگون ۸۵۵ را تشکیل می‌داد.

مشاهده دیدگاه کاربران

برای ثبت نظر باید با نام کاربری وارد شوید

یا ثبت نامنمایید

;