کاربر گرامی،لطفا منتظر بمانید

نویسنده: کسری نیک اعتقاد 1398/02/27

ویکی‌پدیا در کشور چین فیلتر شد
پیش از این سانسورهای اعمالی از سوی دولت چین امکان دسترسی به نسخه‌های چینیِ صفحاتی را از مردم این کشور سلب کرده بود که اصطلاحات حساسی مثل دالای لاما و قتل عام تیان‌آنمن در آن‌ها به چشم می‌خورد.

طبق گفته دیدبان آزاد مداخلات شبکه (OONI)، این سانسور از انتهای ماه آوریل در اینترنت کشور چین اعمال شده است. البته بنیاد ویکی‌مدیا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که آن‌ها نشانی از محدودیت دسترسی به وبسایت خود مشاهده نکرده‌اند.


 

اما حالا به نظر می‌رسد که ویکی‌پدیا هم به فهرست طولانی وبسایت‌هایی ملحق شده که امکان دسترسی به آن‌ها در چین وجود ندارد و این اتفاق دسترسی به اطلاعات را برای مردم این کشور بیش از پیش دشوار کرده است.

گوگل، فیسبوک و لینکدین از جمله سایت‌هایی هستند که پیش از این در چین مسدود شده و کاربران را مجبور کرده بودند تا برای دستیابی به آن‌ها از روش‌های دور زدن فیلترینگ استفاده کنند. سیستم سانسور اینترنت چین با نام «فایروال بزرگ» شناخته می‌شود.

 خبرنگاران  چین را از نظر آزادی مطبوعات در فهرست ۱۸۰ کشور دنیا در رتبه ۱۷۷ قرار داده است. بر اساس تحقیق دیگری که توسط یک گروه نظارتی مستقل صورت گرفته، این کشور نه تنها سانسورها را به صورت محلی اعمال می‌کند،

بلکه سعی به نفوذ در رسانه‌های خارجی دارد تا بتواند از انتقادات علیه خود جلوگیری کرده و به ترویج پروپاگاندا بپردازد.

مشاهده دیدگاه کاربران

برای ثبت نظر باید با نام کاربری وارد شوید

یا ثبت نامنمایید

;